Kompresné oblečenie. Čo to je a aký je jeho význam?

Položili ste si už niekedy otázku aký je vlastne význam kompresného oblečenia? Tento typ odevu sa stáva viac a viac obľúbenejším pri bežných pohybových aktivitách ako beh, posilňovanie, cyklistika či crossfit, zumba a podobné športové aktivity. Obľúbili si ho tak isto športovci, či už profesionálni, alebo aj príležitostní pri športoch ako futbal, hokej, florbal, basketbal, veslovanie a nájdete ho určite aj v šatníkoch kajakárov. 

Mnohí si myslia, že je to len obtiahnuté oblečenie pre vyšportované telá, ktoré má zvýrazniť ich krivky a svaly.

V princípe je táto definícia aj pravda, no reálny význam kompresného oblečenia je úplne iný.

Dokonca jeho význam má pre telo pozitívne účinky aj zo zdravotnej stránky.

Čo je to vlastne kompresné oblečenie?

Kompresné prádlo, inak nazývané aj funkčné prádlo, je oblečenie zo špeciálnych materiálov, ktoré odvádzajú pot od tela. Človek počas pohybu resp. športovej a fyzickej záťaže produkuje okrem energie pre svaly aj teplo, ktoré kompresné oblečenie odvádza od tela, aby bolo telo v optimálnej teplote.  Kompresné športové prádlo je špeciálne oblečenie, ktoré sa obvykle nosí počas a po športových aktivitách. S kompresným prádlom sa môžte najčastejšie stretnúť v podobe šortiek, nohavíc, tričiek, ponožiek, rukávov alebo spodného prádla. Najčastejšie sa tento typ oblečenia vyrába zo špeciálneho extrémne elastického materiálu. Jedným z popredných výrobcov kompresného oblečenia (okrem iných textilných kúskov) je aj spoločnosť Under Armour. Víziou zakladateľa Kevina Planka, bývalého amerického futbalistu, bolo aby oblečenia zaistilo či už profesionálnym športovcom, alebo športovým nadšencom pocit ľahkosti, sucha  a chladu počas tréningov, zápasov, či akýchkoľvek športových výkonoch. Na základe obľúbenosti oblečenia UA na trhu medzi športovcami sa dá povedať, že svoju víziu plní do bodky.

Viac o značke Under Armour a je j histórii sa dočítate v našom článku -> O značke Under Armour

Aký je teda princíp a význam kompresného oblečenia?

Špeciálne vyvinutý materiál pôsobí na danú časť tela presnou kompresiou – stlačením, vďaka čomu dochádza k povzbudeniu a zrýchleniu krvného obehu. Do menších svalov sa tak dostáva viac kyslíka a dochádza tak k zlepšeniu výkonnosti svalov ako aj k zrýchleniu svalovej regenerácie. Pri športovej záťaži vzniká vo svaloch kyselina mliečna, ktorá spôsobuje celkovú únavu a bolestivosť svalov. Vďaka podpore krvného obehu kompresným oblečením je uľahčený odvod práve kyseliny mliečnej a toxínov, čo v dôsledku napomáha pri zotavení po zranení a po športovom zaťažení. Dá sa teda povedať, že nosenie kompresného textilu pri športovej aktivite zvyšuje výkon. Okrem toho znižuje riziko svalového zranenia pri športe vďaka zníženiu vibrácii svalov. 

Medzi mužmi sa kompresné prádlo stalo obľúbeným športovým doplnkom z dôvodu schopnosti udržiavať mužské genitálie v stabilizovanej polohe.
Ženám naopak pri pohybe bez športovej podprsenky dochádza k narušovaniu väzov, čo spôsobí, že sú prsia čím ďalej viac ovisnuté. Používaním športovej podprsenky toto riziko obmedzíte. Pri športe je podprsenka rovnako dôležitá ako výber športovej obuvi, preto na ňu nezabúdajte.

Pre históriu princípu kompresného textilu nemusíme chodiť ďaleko, už dlhodobo sa totižto využíva v zdravotníctve napr. vďaka kompresným zdravotným pančuchám proti kŕčovým žilám.

Hlavné princípy kompresného oblečenia:

  • zlepšenie svalovej výkonnosti a tým zlepšenie športového výkonu
  • zníženie svalového pohybu a vibrácií
  • zniženie rizika svalového zranenia pri športe
  • udržovanie telesnej teploty
  • odvod vlhkosti smerom od tela
  • zníženie tvorby Kreatinkinázy, ktorá je ukazovateľom poškodenia svalovej tkaniny
  • skrátenie doby svalovej regenerácie
  • zníženie bolestivosti svalov počas zotavenia po tréningu
  • účinné proti opuchom končatín vzniknutým napr. dlhým sedením
  • umožňuje zvýšenie dĺžky tréningov a tréningovej záťaže

Ako vyberať kompresné oblečenie?

Princíp kompresného oblečenia nám je teda jasný – má sťahovať a teda stláčať svaly. Kompresné, alebo funkčné oblečenie, by nemalo byť voľné a malo by byť prilnavé po celom tele. No treba si dať pozor, aby to stiahnutie nebolo príliš veľké. Neprirodzené sťahovanie, nedajbože až „škrtenie“ svalov je nie len nepríjemné pri športovej aktivite, no môže byť aj nebezpečné. Preto pri výbere kompresného oblečenia dbajte nato, aby Vás nikde neťahalo viac ako je potreba. Nehanbite sa vyskúšať v predajni aj viaceré pohyby, ktoré robíte pri športových činnostiach, aby ste mali istotu, že keď vyjdete z obchodu, a budete chcieť ísť do plného tréningu, zistíte, že Vás niekde škriabe, škrtí, alebo príliš ťahá.

Pozor pri výbere veľkosti kompresného oblečenia, ak nemáte zatiaľ pri danej značke odskúšanú veľkosť. Pri viacerých značkách (napr. značka under Armour túto problrmatiku aj oficiálne komunikuje), treba vyberať komrpesé oblečenie o jedno číslo väčšie, ako je vaša bežná komfekčná veľkosť.
Ak teda bežne nosím tičká veľkosti „M“, kompresné tričko by som mal vyberať vo veľkosťi L, v niektorých prípadoch aj XL. PReto je dobré si veľkosť dobre vyskúšať, aby sme sa vyhli zbytočným patáliál s výmenou.

Údržba funkčného prádla

Okrem správneho výberu veľkost ifunkčného prádla je dôležitá aj jeho údržba. Zlou, rsp. nedoporučenou údržbou sa môže jeho význam – predovšetkým schopnosť udržiada a odvádzať pot z tela – úplne narušiť.

Samozrejme ako každý iný textil, aj funkčné prádlo má na štítkoch uvedené symboly podľa ktorých je potrebné sa riadiť. Čo sa týka prania, odporúčame prať na programoch priamo určených na tzv. športové veci. Väčšina nových pračiek má tento program vo výbave. JEdná sa o približne 20-30 minútové „prepláchnutie“ pri max. 30°C.

Kompresné prádlo v žiadnom prípade neodporúčame žehliť, ani pri praní používať aviváž.